מכשפות הן לא רק באגדות…

Spread the love

בערך פעם בשבוע מגיעים אליי בני משפחה שאחד ההורים, נפטר לאחר שההורה השני נפטר שנים קודם. בינתיים ההורה שנותר בחיים חבר לבן/בת זוג חדש/ה שבמעין “מחטף” השתלט/ה על כל הירושה.

מדובר בשלב לא פשוט כשהילדים כבר חיים את חייהם בבית אחר, ואין להם את האפשרות לדעת מה בדיוק קורה בין ההורה שלהם לבן או בת הזוג החדשים. למעט, הלכי רוח שמרמזים מה קורה. בדרך כלל, כשבני המשפחה מביטים לאחור הם מבינים שהיו הרבה מאוד רמזים למה שעומד לקרות. ואולי בהתנהלות שונה ניתן היה למנוע הרבה סיבוכים והפסדים כספיים לא מבוטלים.

ולאחר ההקדמה הארוכה להלן סיפור שהיה וכך קרה, קבלן עמיד ביותר התאלמן. הוא היה כבר זקן מאוד וחולה, אך לא רצה להישאר לבדו. כעבור זמן מה מצא לעצמו אישה צעירה ממנו ב – 15 שנה וחי איתה. הוא כבר היה חולה מאוד, עם תרופות כבדות ועל פניו היה די ברור כי חייו אינם ארוכים.

בני המשפחה עיגנו בצוואה מסודרת את זכויותיהם ברכוש המשפחה, כך שכל הרכוש יחולק בין שלושת ילדיו. לאחר מות האב גילו כי יש צוואה חדשה, שנעשתה זמן קצר לפני מותו ובה הוא מצווה את כל רכושו לאישה החדשה. מסתבר כי האישה דאגה לעגן במסמכים כי האב היה צלול בדעתו. אך המסמכים נעשו בידי גורמים שאינם מוסמכים לקבוע האם אדם צלול או לא. כמו למשל האחות שטיפלה באב בבית החולים ועוד גורמים שאינם מוסמכים לקבוע האם אדם צלול בדעתו או לא.

בני המשפחה הגיעו אליי, מתוסכלים וממורמרים, היות וברור היה להם כי בת זוגו של האב מנסה לגזול את מה שמגיע להם בזכות.

מאחר והמשפחה לא חששה מאובדן הרכוש היות והיתה להם צוואה, והם לא העלו על דעתם כי אביהם יכתוב צוואה חדשה תחת זו שברשותם, הם לא דאגו להבטיח את זכויותיהם ברכוש.

בבית משפט הצלחתי לערער את הקביעות לגבי צלילותו של האב, לפחות לעורר ספק סביר שהביא לפסיקה שחילקה את הרכוש ל -4 חלקים שווים בין הילדים לידועה בציבור של האב. ובנוסף נפסק לאישה מזונות של 12 אלף ₪ בחודש עד יומה האחרון מכספי האב.

אז נשאלת השאלה, מה יכלו הילדים לעשות שונה ממה שעשו? כיצד ניתן לשמור על זכויותיך כשאחד ההורים נותר לבדו, וברצונו להמשיך את חייו ולהביא בן או בת זוג חדשים לחיים, שזו אכן הזכות המלאה של כל אדם, אך מבלי לפגוע בזכויות המשפחה הגרעינית על הרכוש?

הנה כמה המלצות ממני אליכם:

1. חשוב להביא את ההורה לבדיקות אחת לתקופה במהלכן יתבצע איבחון לקביעת רמת הצלילות של ההורה, כך שבמידה ויש ספק לגבי הצלילות כל מסמך שיוחתם לא יהיה קביל בבית משפט.

2. במידה ונקבע כי האדם אינו צלול ניתן למנות לו או לה אפוטרופוס ובכך למנוע את האפשרות להחתים אותו או אותה על מסמכים תוך ניצול.

3. בכל מצב בו שומעים בין אם באופן ישיר או עקיף כי מופעל לחץ על ההורה הקשיש לחתום על מסמכים, פעמים רבות תחת איומים כמו “אני אעזוב אותך אם לא תחתום/תחתמי”. זו התעללות לשמה וניצול אדם ברגעיו החלשים. היות ואדם חולה וקשיש הופך תלותי וקל מאוד להפעיל עליו לחץ כדי להשיג שליטה. אם יש חשש כזה לא לחכות, לפנות מיד לעורך דין לקבלת ייעוץ והפעלת הליכים למניעת ניצול ההורה שלכם.

אז אותה אישה יצאה ברכוש רב מאוד מאחר והיתה הידועה בציבור של הקבלן בשנה וחצי האחרונות לחייו, מה גם שהיתה חכמה וניהלה את תיעוד המחלה באופן שלא מותיר ספק כי ידעה מה היא עושה ומדוע. אבל כמעט תמיד כשאין אהבה אמיתית נעשית טעות, ואפילו טעות קטנה שיכולה לשפוך אור על הסיפור ולהבהיר מה בדיוק היתה הכוונה האמיתית.

אז מה היתה הטעות? כשנודע לאישה כי הידוע בציבור שלה נפטר בשעה 6:00 בבוקר היא הופיעה רק בשעה 10:00 ארבע שעות לאחר מכן ללא שום הסבר הגיוני. מובן שהתנהגות כזאת מעידה כי לא היתה כאן אהבה ודאגה כנה לבן הזוג, אלא מערכת יחסים שמטרותיה דיי ברורות.

אז אל תחשבו שמכשפות קיימות רק באגדות… גם בחיים האמיתיים מסתובבות להן נשים על מטאטא ועורבות להזדמנות הנכונה עבורן.

רק שנהיה בריאים ומאושרים.

ד”ר מדלן פלדשטיין

Madlen Feldstein

http://bit.ly/PF_Medical_opinion_contact_us

054-7368864

מומחית ברפואה פנימית ומומחית ברפואה גריאטרית,

יועצת פסיכוגריאטרית, יועצת ארצית בביטוח “כללית מושלם” ,

רופאה מומחית מטעם בית משפט בתחומי נזיקין ופלילים,

פוסקת בועדות עליונות לעררים של המוסד לביטוח לאומי בתחומי סיעוד, שירותים מיוחדים, נכות כללית, נפגעי עבודה ופטור ממס הכנסה,

מנהלת מרפאה פסיכוגריאטרית מחוז ת”א

מרצה ללימודים מתקדמים לרופאים