כיצד מתנגדים כשמגלים שהירושה שלך נשדדה ממך בחוסר תום לב?

Spread the love

אחד התחומים המורכבים ביותר בתחום דיני המשפחה הוא תחום הצוואות, ובפרט ערעור על צוואתו של אדם שנפטר. שופטים מגנים באופן נחרץ על זכותו של המת להעניק את עזבונו למי שבחר. אך זה בדיוק ה catch הרי יש מצבים שבהם ברור כי הנפטר נוצל, והרכוש שיועד לקרוביו ויקיריו של הנפטר למעשה נשדדה בחוסר תום לב מוחלט.

באילו מצבים ניתן לערער על צוואה?

יש שלושה מצבים בהם ניתן לערער על צוואה ולנצח במשפט:

1. כשלא ניתן להוכיח באופן חד משמעי כי הנפטר היה צלול בדעתו באופן פיזי, קוגנטיבי ונפשי בעת החתימה. במקרים אלו העד המרכזי של הפרשה כבר אינו בין החיים ולכן צריך להוכיח על סמך מסמכים רפואיים ועדויות של הצוות המטפל והסביבה הקרובה בהקשר למעשיו והתנהגותו ולהבין האם היה צלול בדעתו והאם חתם בדעה צלולה ומתוך רצונו הטוב והחופשי.

מדובר במקרים קשים מאוד להוכחה וחשוב מאוד לבחור ברופא שהוא גריאטרי, עם תת התמחות של פסיכוגריאטריה ובנוסף שיהיה לו ניסיון במקרים מעין אלו והבנת לשון החוק, כדי להבין כיצד לסייע לבני המשפחה לקבל את רכושם בחזרה.

2. המצב השני, כאשר יש השפעה בלתי הוגנת על האדם שחותם על הצוואה. מדובר בדרך כלל באדם שהיה במצב רפואי מורכב, שהיה תלוי לצורך התפקוד היומיומי באדם שלכאורה הירושה עברה אליו. פעמים רבות מדובר בקרוב רחוק, בשכן או במטפלת שממונים על הטיפול בחולה וכחלק מהטיפול מפעילים לחץ על האדם החולה והתשוש להעביר אליהם את כל רכושו לאחר מותו. החולה שאינו מסוגל לתפקד ללא אותו אדם, נעתר ללחץ שמופעל עליו וחותם על העברת הרכוש לידיו. וזאת כדי להבטיח שהטיפול בו יימשך כסדרו. לאחרונה הגיע אלי מקרה של אדם שגיס רחוק התנדב לטפל בו בתקופת חייו האחרונה. בני משפחתו שהיו טרודים בענייני היומיום שלהם, שמחו על העזרה, ולהפתעתם גילו לאחר מות יקיריהם שהוא העביר לגיס הרחוק את כל ממונו שעומד על 12 מיליון ₪. מובן שמדובר בהפעלת השפעה בלתי הוגנת, ושהנפטר רצה להעניק את רכושו הרב לבנו ולמשפחתו הקרובה, ולא לגיס הרחוק.

3. המצב השלישי כשניתן להוכיח שלאדם שהרוויח מהירושה היתה מעורבות יתר. למשל מקרה בו אנו מספקים לאחרונה עדות מומחה מטעם התביעה. מדובר במטפלת שהסיעה את הסבתא לעורך הדין, החזירה אותה, ודאגה לכל הסידורים הקשורים במציאת עורך הדין, ניהלה את כל השיחות עם עורך הדין לגבי תוכן הצוואה, וגילתה מעורבות יתר בעריכת הצוואה, כשהיא ירשה את כל ממונה של הסבתא בשווי כשלושה מיליון ₪

כשאתם יוצאים למאבק משפטי מעין זה חשוב מאוד לדאוג שעורך הדין שלכם יהיה גריאטר, עם תת התמחות של פסיכוגריאטריה, כך שיוכל לאבחן מתוך החומר הרפואי ועדויות נוספות שנאספו מה היה מצבו הרפואי, הקוגנטיבי והנפשי של הנפטר ביום החתימה על הירושה. חשוב שזה יהיה רופא שמכיר את לשון החוק, את החוקים והסעיפים הקשורים בירושות וידע לתת עדות חד משמעית, מהימנה וברת תוקף, שידע מה לחפש על מנת למצוא את העדויות שמגבות את טענותיכם. מדובר בתחום סופר מורכב ורגיש, שהסיכויים לזכות בו אינם גבוהים, אלא אם יש לצדכם את הרופא שיודע כיצד להוכיח את עמדתכם, בהתאם לאמת כפי שהיתה בעת החתימה על הצוואה.

רק שנהיה בריאים ומאושרים,

ד”ר מדלן פלדשטיין

Madlen Feldstein

http://bit.ly/PF_Medical_opinion_contact_us

054-7368864

מומחית ברפואה פנימית ומומחית ברפואה גריאטרית,

יועצת פסיכוגריאטרית, יועצת ארצית בביטוח “כללית מושלם” ,

רופאה מומחית מטעם בית משפט בתחומי נזיקין ופלילים,

פוסקת בועדות עליונות לעררים של המוסד לביטוח לאומי בתחומי סיעוד, שירותים מיוחדים, נכות כללית, נפגעי עבודה ופטור ממס הכנסה,

מנהלת מרפאה פסיכוגריאטרית מחוז ת”א

מרצה ללימודים מתקדמים לרופאים