ד"ר מדלן פלדשטיין > שירות חוות דעת רפואית לפני עריכת צוואה

שירות חוות דעת רפואית לפני עריכת צוואה

חוות דעת רפואית לפני עריכת צוואה

אחד הנושאים השנויים ביותר במחלוקת במשפחות הן הצוואות. זהו נושא כאוב, רגיש ולעתים טעון ביותר.
חוות דעת רפואית לצורך ענייני ירושה נדרשת על מנת להוכיח שהאדם אכן כשיר מבחינה נפשית להבין את מעשיו ושתוכן הצוואה שלו מביא לידי ביטוי את הבקשות והרצונות האמיתיים שלו. עריכת צוואה לאחר גיל 65 מוכרת כעניין אודותיו עשויים לקום ערעורים והתנגדויות. במיוחד כשמדובר באדם עם מחלות. מעבר לכך, לאחר גיל 75 קיימת חובה מכוח פסיקת בתי המשפט, לערוך חוות דעת פסיכוגריאטרית לפני עריכת הצוואה.
על מנת להימנע מפסילתה של צוואה בעתיד, כדאי להצטייד טרם עריכת הצוואה, בחוות דעת משפטית-רפואית המאבחנת כי בעת חתימת הצוואה, המוריש (המצווה) היה צלול והיה כשיר לקבל החלטות, וכי צוואתו נבעה מרצונו החופשי והאמיתי, ללא קיומן של מניפולציה או ניצול לרעה של המצווה, וכי המצווה מבין את ההשלכות ואת טיבה של הצוואה.
כמו כן, יש לוודא את מצבו הרפואי הקליני של המוריש.

 

חוות דעת לצוואה

 

חוות דעת לצוואה

לפעמים ההחלטות שאנו מקבלים מבוססות על המידע השגוי שקיבלנו בעבר. כולם יודעים שחוק הירושה נכנס לתוקף רק לאחר פטירת המוריש, וככלל האנשים הקרובים והיקרים ביותר רוכשים את הירושה על פי דין. חופש הרצון מאפשר לכם לכלול במעגל היורשים לא רק את קרובי משפחתו של המוריש, אלא גם את אותם אנשים שאיתם הוא היה קשור בידידות, חובה, אהבה או יחסים אחרים, ואפילו כאלה שלא הכיר אישית. אך מה לעשות כאשר מי שערך את הצוואה לא לקח בחשבון את כל הגורמים? המצבים אולי שונים, אבל המכנה המשותף בהם הוא שמישהו נותר מאוכזב עמוקות. עבור אנשים כאלה, המוצא האחרון לשנות את המצב לטובתם הוא לפנות לבית המשפט בטענה לערער על הצוואה

 

מה הן העילות להכרת הצוואה כפסולה

על פי הדין הישראלי, ובפרט חוק הירושה, עילות ההכרה בצוואה כפסולה כוללות: צוואה הנערכת בהשפעת מרמה, אלימות, איום, שילוב של נסיבות קשות אינה חוקית. בנוסף, הסיבה השכיחה ביותר לערעור על צוואה אחרונה היא בורות או אי הבנה של עוצמת המסמך החתום. החוק אינו מבהיר עד הסוף מה המשמעות של בורות או אי הבנה, אולם בית המשפט במספר פסקי דין קבע כי יש לעמוד בתנאים הבאים בחתימה על צוואה:

יש לדעת שהמסמך הוא צוואה.

להבין מה ולמי הוא מוריש.

מודעות להשלכות של צוואה.

לספק חוות דעת לצוואה עבור מצבו הנפשי של המוריש בעת עריכת המסמך.

 

חוות דעת לצוואה על ידי רופא או פסיכיאטר מוסמך

הערכה פסיכיאטרית הקשורה למחלוקות הנובעות מהצוואה האחרונה של אדם עשויה להיראות כמו תחום שרופאים מומחים בדרך כלל לא היו מעורבים בו. אך למרות הנחה זו, חוות דעת לצוואה אמורה לעזור בהבנת האופן שבו ניתן לסדר סוגיות עבור הצדדים שמסתבכים בעניינים משפטיים הקשורים אליהם. במידה ואחד הצדדים מבקש לערער על הצוואה עקב מצבו הנפשי של המוריש, חוות דעת לצוואה על ידי ד”ר מדלן פלדשטיין, בהתחשב בכל המסמכים הרלוונטיים תוכל לתת חוות דעת מקצועית ואמינה לגבי מצבו של המוריש. בנוסף לפני חתימה על הצוואה, כדי להימנע מהיכולת של הצדדים לערער על הצוואה, כדאי לבצע הערכה פסיכיאטרית לפני ולצרף חוות דעת לצוואה לפני חתימתכם מול עורך דין מוסמך. ד”ר מדלן פלדשטיין תעמוד לרשותכם, תבצע הערכה מקצועית ותרשום עבורכם חוות דעת רפואית מוסמכת על מצבכם הפיזי והנפשי בעת חתימתכם על הצוואה, כל מה שנותר לכם לעשות זה להשאיר את הפרטים ליצירת קשר באתר, וד”ר מדלן פלדשטיין תחזור אליכם בהקדם.