האם כל אובדן זיכרון מעיד על מחלת הדמנציה?

Spread the love

איך תדעו אם הבלבול שאתם חווים אצלכם או אצל קרוב משפחה שלכם, אינו משמעותי או שזה סימן לתחילתה של מחלת הדמנציה?

פעמים רבות אנשים בטוחים שהם צעירים מדיי למחלה כזו שנתפשת כ”מחלה של קשישים”, אך לצערנו אחוז מסויים מבין החולים בדמנציה הם צעירים משמעותית מהאחרים. כלומר מחלת הדמנציה יכולה להתחיל בשנות הארבעים המאוחרות ואף מוקדם יותר. מפתיע?

אם כך, מה ניתן לעשות כדי למנוע את הידרדרות המחלה ובכדי לשמור על אורח חיים נורמלי ככל האפשר למשך זמן ארוך? הדבר הראשון הוא להבין כי אבחון מוקדם משמעותי להצלחת הטיפול במחלת הדמנציה. וישנם סימנים מוקדמים די ברורים, כמו למשל:

כל ירידה בזיכרון, כל ירידה במוטיבציה, ירידה בתפקוד החברתי, שינויים בדיבור, כגון: קושי בשליפת מילים, או מציאת מילים, דוגמה נוספת: אדם שדיבר מספר שפות ופתאום מבלבל בין השפות, ירידה במצב הרוח, ירידה תפקודית, לדוגמה: אדם שרגיל לצאת להליכה כל בוקר ופתאום אין לו חשק, אדם שרגיל לקרוא עיתון בכל בוקר ופתאום אין לו חשק או כל ביטוי אחר לירידה בחשק לבצע פעולות יומיומיות פשוטות ורגילות עבור אותו אדם, אדם שפתאום מתחיל עם נשים הרבה הרבה יותר צעירות ממנו, ובשונה מהתנהגותו הרגילה.

לא כל מי שסובל מאחת התופעות הנ”ל חולה בדמנציה, אך מחקרים הוכיחו כי 20% מהאנשים שסובלים מאחת התופעות הבאות ככל הנראה יסבול מדמנציה בטווח של שנה. בשפה המדעית זה מוכר כ Mild Cognitive Impairment Overt Dementia

אם כך, מדוע כל כך חשוב לבוא ולהיבדק מיד עם הופעת הסימנים הראשונים? כיוון שניתן לומר בבירור כי ככל שהאבחון נעשה בשלב מוקדם יותר של המחלה הסיכוי לקבל טיפול מתאים שמאט את ההידרדרות (Apoe epsilon 4 genotype risk) ומאפשר לשמר רמת חיים נורמלית ככל האפשר.

אם אחד הסימנים הנ”ל כבר קורה לכם, או לקרוב משפחה או אדם קרוב, אל תהססו לבוא ולהיבדק מוקדם ככל האפשר – מקסימום זכינו להכיר ובמקרים אחרים, יתכן והצלחנו לאפשר לך או לאדם קרוב לך חיים נורמליים לזמן ארוך יותר משמעותית – והאם יש לאפשרות הזו תחליף?

להתראות,

ד”ר מדלן פלדשטיין

http://bit.ly/PF_Medical_opinion_contact_us

Madlen Feldstein

ניתן לפנות בטופס צור קשר באתר שלנו, אליי במסנג’ר פרטי או בהודעה בעמוד, אנו מקבלים ומטפלים בכל פניה

מומחית ברפואה פנימית

מומחית ברפואה גריאטרית

יועצת פסיכוגריאטרית

יועצת ארצית בביטוח “כללית מושלם”

רופאה מומחית מטעם בית משפט בתחומי נזיקין ופלילים

פוסקת בועדות עליונות לעררים של המוסד לביטוח לאומי בתחומי סיעוד, שרותים מיוחדים, נכות כללית, נפגעי עבודה ופטור ממס הכנסה

מנהלת מרפאה פסיכוגריאטרית

מרצה ללימודים מתקדמים לרופאים