איך נדע שהזדקנו? או איך נדע שאדם קרוב אלינו הזדקן?

Spread the love

איך נדע שהזדקנו? או איך נדע שאדם קרוב אלינו הזדקן?

מה זו בעצם הזדקנות? הזדקנות היא תהליך טבעי של הגוף בו יש ירידה בכל הרזרבות של הגוף, כתוצאה מכך יש תהליכי ירידה בתפקוד: הקוגנטיבי, הנפשי והפיזי.

מאחר וחלה ירידה ברזרבות של הגוף, הגוף מתקשה להתמודד עם אירועים שמעלים סטרס. לעומת אדם צעיר יותר שכוחו בין מתניו והרזרבות מלאות יותר, לאדם בתהליך הזדקנות מתקדם, כל סטרס עלול להוביל למצב קטסטרופלי עד כדי מצב סיעודי.

מתי עלינו להבין כי אחד הקרובים לנו: בן/בת זוג, הורה, אח/ות זקוקים לבדיקה אצל רופא גריאטר? האם במלאת 60? 70? 80? אז הפניה אינה קשורה לגיל אלא לאחד מהסימנים הבאים:

1. כשיש אשפוזים חוזרים ותכופים

2. כשמסתמן שינוי בתבנית ההליכה, ירידה ביציבות ונפילות

3. כשלפתע האדם הולך מרופא לרופא, ואף אחד לא ממש מצליח להגדיר את התופעה או הבעיה ממנו הוא סובל, אך כל רופא מוסיף עוד ועוד תרופות לשימוש קבוע. זו נורה אדומה מהבהבת עם אזעקה צורמת – להגיע מיד ובדחיפות לרופא גריאטר.

4. כשיש ירידה קוגנטיבית מובהקת: ירידה בזיכרון, קושי בשליפת מילים, קושי בזיהוי והתאמה בין טריגר לפעולה וכיו”ב

5. ירידה במצב הרוח. אם יש ירידה במצב רוח כתוצאה מאבל או צער מאירוע מכונן, זה הגיוני. יש “תקופת הסתגלות”. אך אם הירידה במצב הרוח נמשכת חודשים ארוכים מבלי שיהיה סימן של “חזרה לחיים”, “חזרה לשיגרה”, זה עלול להדרדר לדיכאון כרוני, ולדרדר את מצבו הכללי של האדם עד להפיכתו לסיעודי.

6. התלונות הכי שכיחות של מטופלים שמגיעים אלינו, וזה מעיד על תהליך הזדקנות: “ד”ר, אני כבר לא יכול לבצע מה שיכולתי לבצע בעבר ובקלות”, או גם: “מבחינת התפקודים, הזיכרון ויכולת הלמידה – אני לא מה שהייתי”

אם יש לכם או לאדם קרוב אליכם אחד או יותר מהסימנים הבאים, עליכם לפנות בהקדם לבדיקה אצל רופא גריאטר.

רק שנהיה בריאים ומאושרים,

ד”ר מדלן פלדשטיין

Madlen Feldstein

http://bit.ly/PF_Medical_opinion_contact_us

054-7368864

מומחית ברפואה פנימית ומומחית ברפואה גריאטרית,

יועצת פסיכוגריאטרית, יועצת ארצית בביטוח “כללית מושלם” ,

רופאה מומחית מטעם בית משפט בתחומי נזיקין ופלילים,

פוסקת בועדות עליונות לעררים של המוסד לביטוח לאומי בתחומי סיעוד, שירותים מיוחדים, נכות כללית, נפגעי עבודה ופטור ממס הכנסה,

מנהלת מרפאה פסיכוגריאטרית מחוז ת”א

מרצה ללימודים מתקדמים לרופאים